Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Rynki pracy arrow Dylematy z CV - Jak napisać..?
Dylematy z CV - Jak napisać..? Drukuj Email
Autor: Pracuj.pl   
Jak poradzić sobie z problemami napotkanymi w trakcie pisania CV?

Jak napisać w CV o przerwie w pracy?

Tzw. "dziury w karierze" to problem, który w polskich realiach dotyka wiele osób - nie tylko szeregowych pracowników, ale także tych z wyższym wykształceniem. Nawet najlepszemu specjaliście może się zdarzyć, że przez jakiś czas będzie bez pracy. To nie żaden wstyd. Ale jeśli przerwa jest długa i trudną ją uzasadnić "siłą wyższą" (powrotem na studia, urlopem wychowawczym) - większość osób stara się ją w życiorysie ukryć.

Nie musisz pisać w CV o przerwie spowodowanej kłopotami ze znalezieniem pracy. Jeśli właśnie teraz masz tę "przerwę", to pisząc o poprzednim miejscu zatrudnienia nie podawaj zakończenia współpracy. Pamiętaj, że generalną zasadą jest "nie kłamać" Ale nie ma zasady "pisz wszystko". Wystarczy, jeśli podasz, że Twoja ostatnia praca rozpoczęła się w np. w 2002 roku. O szczegółach opowiesz najwyżej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli w trakcie tej przerwy pracowałe(a)ś tymczasowo lub w branży zupełnie odbiegającej od Twojego profilu, wpisz to koniecznie do CV. Pamiętaj, że wielu pracodawców doświadczyło przerw w pracy i może mieć więcej zrozumienia dla Twojej sytuacji niż Ci się wydaje.

A jak się zachować, jeśli od czasu odejścia z poprzedniej firmy niczego nie udało Ci się znaleźć? Ostatecznie możesz powiedzieć, że zrobiłe(a)ś sobie przerwę np. na zwiedzanie Grecji. Pracodawca nie powinien wnikać w Twoje pozazawodowe wojaże - a takie wytłumaczenie jest zawsze lepsze niż przyznanie się do porażki w poszukiwaniu pracy albo, co gorsza, do bezczynności.

Jak - i czy - pisać w CV o przyczynach utraty pracy?

W CV wcale nie musisz pisać, dlaczego odszedłeś/odeszłaś z poprzedniej firmy. Ale prawie na pewno możesz spodziewać się takiego pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca będzie chciał poznać nie tylko Twoje doświadczenia zawodowe, ale także okoliczności rozstania się z pracodawcą. Jeżeli są pozytywne - dostałe(a)ś propozycję pracy na lepszych warunkach lub miałe(a)ś większe ambicje, możesz bez wahania o tym powiedzieć potencjalnemu pracodawcy.

Jeśli zostałe(a)ś zwolniony(a), przeanalizuj dlaczego tak się stało. W większości przypadków zwolnienie nie następuje ze względu na kwalifikacje czy wyniki w pracy, a raczej w wyniku konfliktów interpersonalnych. A to wcale nie oznacza, że nie okażesz się atrakcyjnym pracownikiem. Nie przedstawiaj jednak poprzedniego pracodawcy w negatywnym świetle - to z kolei może wpłynąć źle na Twoją opinię. Lepiej coś przemilczeć niż powiedzieć za dużo.

Jeżeli Twój szef nie był zadowolony z Twoich wyników, nie próbuj ukrywać tego faktu. Nie możesz mieć pewności, czy w kolejnym etapie nie zostaniesz poproszony(a) o referencje lub czy przyszły szef nie skontaktuje się z poprzednią firmą osobiście. Postaraj się przekonać go, dlaczego tym razem się tak nie stanie.

Jak "ukryć" w CV niedostateczne wykształcenie?

Jeżeli masz doświadczenie niezbędne do pracy, którą zwykle obejmują osoby z wyższym niż Twoje wykształceniem, przygotowując CV skup się przede wszystkim na części dotyczącej właśnie doświadczenia zawodowego. Zawsze podkreślaj w CV to, co najmocniej przemawia na Twoją korzyść.

Warto w takiej sytuacji pomyśleć o funkcjonalnym CV, w którym nacisk położony będzie głównie na Twoje cechy i doświadczenie. Uwypuklisz w ten sposób to, co jest Twoją najmocniejszą stroną, a informacje o wykształceniu potraktujesz tylko jako uzupełnienie.

Pisząc o wykształceniu, możesz wspomnieć, że uczęszczałe(a)ś do takiej i takiej uczelni, ale nie musisz wcale pisać, że jej nie ukończyłeś i nie masz dyplomu. W ten sposób pozostawiasz sobie szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której możesz wyjaśnić, dlaczego tak wyglądała Twoja edukacyjna ścieżka.

Jak "ukryć" w CV zbyt małe doświadczenie?

Świeżo upieczeni absolwenci często mają problem z otrzymaniem pracy, gdyż pracodawcy chętniej decydują się na kogoś z minimalnym chociaż doświadczeniem zawodowym – najlepiej w danej branży lub na podobnym stanowisku.

Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, Twoje CV powinno zawierać informację, że szybko się uczysz, a cechy osobowości pozwolą Ci osiągać w pracy wyniki równie dobre jak te, które uzyskują osoby z doświadczeniem. Najłatwiej zrobić to poprzez funkcjonalne CV, w którym możesz w widoczny sposób podkreślić swoje najmocniejsze cechy.

Spróbuj jednak znaleźć coś, co możesz zakwalifikować jako doświadczenie i postaraj się to uwypuklić. Jeśli masz na koncie pracę wakacyjną, praktyki studenckie lub wolontariat, napisz krótko, za co byłe(a)ś w ich trakcie odpowiedzialny(a). Ale pamiętaj, że doświadczenie zbiera się także podczas studiów (np. działalność w organizacjach studenckich, samorządzie, a nawet poprzez przygotowywanie materiałów na zajęcia, robienie prezentacji). Napisz o tym!

Jak określić w CV swój cel zawodowy?

Twój życiorys zyska na wartości, jeśli określisz w nim swój cel zawodowy. Jeśli nie masz długofalowej wizji swojej kariery, możesz skupić się na krótkoterminowym celu - np. rozwijaniu umiejętności na stanowisku, na które aplikujesz. Jeśli już wiesz, co chcesz robić za 10 czy 15 lat - też o tym napisz.

W zależności od stanowiska i możliwości rozwoju w danej pracy, możesz przygotować kilka życiorysów z różnymi celami zawodowymi. Aplikując zdecyduj, czy informacja o Twoich wysokich aspiracjach zawodowych nie przekreśli Twoich szans na pracę. Jeśli z kolei firma poszukuje rozwojowej osoby, napisz, że swoją karierę planujesz związać z jedną firmą.


Czy pisać w CV o nielegalnej pracy?

Jeśli pracowałe(a)ś nielegalnie, ale chcesz powiedzieć o zdobytym doświadczeniu, skup się właśnie na tej kwestii, a nie na proceduralno-formalnych kwestiach związanych z zatrudnieniem. Napisz, czego nauczyłe(a)ś się w danej pracy - to będzie znacznie cenniejsza informacja dla pracodawcy niż to, że pracowałe(a)ś bez wymaganych uprawnień.

Oczywiście potem, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie, jaka to była praca. I wtedy już nie ma sensu ukrywanie jej charakteru.

Jak poradzić sobie w CV z niespójną ścieżką kariery i przekwalifikowywaniem się?

Chcesz z finansisty stać się specjalistą od marketingu? Albo zacząć pracę w konsultingu po ukończeniu ochrony środowiska? Radykalna zmiana na polu zawodowym to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojej kariery i swojej psychiki, jeśli już popadłe(a)ś w rutynę. Niektórzy pracodawcy uważają, że pracownik, który zdołał chociaż raz w życiu się przekwalifikować, to cenny pracownik. Potrafiący wziąć sprawy w swoje ręce, odnaleźć się w nowej sytuacji. Pokaż, że ta teoria jest prawdziwa!

Jeśli Twoja dotychczasowa działalność nijak ma się do wymogów stawianych w ogłoszeniu, pomyśl o przygotowaniu CV wg klucza umiejętności (tzw. skill CV). Przecież chronologiczny układ może wręcz zniechęcić pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę. Spojrzy najpierw na rubryki dotyczące wykształcenia i doświadczenia, a te nie przemawiają na Twoją korzyść. Dlatego lepiej skorzystać z innego wzoru, który najlepiej zaprezentuje Twoje umiejętności. "skill CV" to życiorys skupiający się na potencjalnych możliwościach na przyszłość, a nie na Twojej zawodowej historii.

Na pewno musisz umieć dobrze wytłumaczyć i uzasadnić chęć zmiany swojej dotychczasowej ścieżki kariery. Skup się na takich doświadczeniach, które świadczą o tym, że nadajesz się do nowej pracy, na zadaniach, których realizacja pozwoliła Ci się wykazać cechami przydatnymi nowemu pracodawcy.

Jak pisać CV, jeśli w tym roku skończyłe(a)ś studia?

Jeśli właśnie skończyłe(a)ś studia, będziesz konkurować na rynku pracy z osobami z podobnym wykształceniem, ale często o większym doświadczeniu. Musisz więc pokazać, że Twoją siłą jest nie tylko akademicka wiedza.

Jeśli miałe(a)ś praktyki w trakcie studiów, możesz uważać się za osobę z doświadczeniem. Skup się wtedy na zadaniach, które należały do Twoich obowiązków. Możesz też chwalić się doświadczeniem niekoniecznie związanym z wymogami na dane stanowisko - nawet wakacyjna praca kelnera czegoś uczy.

Na Twoją korzyść mogą przemawiać ukończone kursy, zaangażowanie w obszarze działalności firmy, do której aplikujesz, a także aktywność rozwijająca umiejętności miękkie.

Jeśli starasz się o pracę na stanowisku zgodnym z Twoim wykształceniem, niedawne ukończenie studiów może być nawet Twoim atutem. Możesz przekonać pracodawcę, że jesteś na bieżąco z najnowszą literaturą na dany temat, wiesz, jakie trendy obowiązują itp.

Jak pisać CV, żeby "ukryć" zbyt młody wiek?

Na dzisiejszym rynku pracy częściej zdarza się, że kandydat ma za dużo, a nie za mało lat. W ogłoszeniach ustalany jest raczej górny, a nie dolny pułap wieku. Większości pracodawców nie trzeba przekonywać, że młody wiek jest zaletą, a nie wadą. O ile idzie w parze z odpowiednim wykształceniem, jest bardzo przez pracodawców pożądany. Najczęściej też wymogi dotyczące doświadczenia i wykształcenia z góry warunkują wiek kandydatów. Jeżeli konieczne jest wykształcenie wyższe, raczej nie przekonasz pracodawcy, że Twoim atutem jest ukończonych 19 lat.

Ale jeżeli masz odpowiednie wykształcenie, a brakuje Ci doświadczenia, młody wiek może być atutem – tłumaczy, dlaczego nie masz doświadczenia. Za to możesz się chwalić ambicją, entuzjazmem, otwartością na zmiany. Możesz zgodzić się na mniej korzystne warunki, nadgodziny lub wykonywanie zadań, których bardziej doświadczeni robić nie chcą. Pokażesz w ten sposób, że nie masz wygórowanych żądań, ale za to dużo zapału do nauki.

Pamiętaj jednak, że są stanowiska, które młody człowiek ma niewielkie szanse objąć – zazwyczaj takie, które kojarzone są z dużym prestiżem. Bardziej wiarygodnym doradcą inwestycyjnym będzie osoba po trzydziestce lub starsza niż świeżo upieczony absolwent. Jeśli więc masz niedużo lat a ubiegasz się o wyższe stanowisko, pomiń po prostu datę urodzenia w CV. Niech Twoje dokonania (wiedza, doświadczenie) świadczą o Tobie, a nie metryka!


Źródło: www.pracuj.pl



 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polityka cookies

Ten serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Politykę dotyczącą Cookies znajdziesz TUTAJ.

designed by www.madeyourweb.com